Tynk dekoracyjny. Rodzaje i zakres zastosowania

Jak określić, czego potrzebujesz i jak wybrać najbardziej przydatne informacje dla siebie?

wewnętrznej dekoracji! Lub kupiłeś mieszkanie i chcesz dokonać „właściwej naprawy”, aby od razu zrobić dobrze, jakościowo, a następnie nie przerabiać, abyś ty i twoje dzieci byli otoczeni tylko przyjaznymi dla środowiska ścianami, podłogami i meblami. I wreszcie, aby cieszyłeś się mieszkaniem, zamiast frustracji związanej z oszczędzaniem na czymś. W takim przypadku prawidłowe będzie zastosowanie tynku dekoracyjnego na ścianach.

A potem zacznie się najciekawsze. Wejdziesz do Internetu i w wyszukiwarce wpiszesz logiczne zapytanie: „Rodzaje tynków dekoracyjnych”.

Aby ułatwić Ci nawigację, w tym artykule postaramy się wyjaśnić w zrozumiały i prosty sposób, jak określić, czego potrzebujesz i jak wybrać najbardziej przydatne informacje dla siebie.

Na przykład interesują Cię rodzaje tynku wewnętrznego lub elewacyjnego, a następnie natychmiast skonkretyzuj zapytanie – „rodzaje tynku dekoracyjnego do wnętrza/elewacji”. W ten sposób dowiesz się, jaka jest zasadnicza różnica między materiałami opracowanymi do użytku zewnętrznego i wewnętrznego. Uzyskując szybki dostęp do informacji, możesz zapoznać się i przeanalizować możliwości techniczne materiałów oraz zdecydować, co jest dla Ciebie odpowiednie.

Nie jest źle, jeśli od razu zdecydujesz, co rozumiesz przez zapytanie „rodzaje tynku dekoracyjnego”.

Załóżmy, że interesują Cię efekty i wygląd zewnętrzny powłoki, wtedy zawęź zapytanie „tynk dekoracyjny”. Na takie żądanie otrzymasz najbardziej przydatne informacje dla siebie, a także zdjęcia, na których możesz zobaczyć, jak wygląda ten lub inny efekt/imitacja/tekstura.

Jeśli, powiedzmy, zadajesz pytanie, jaki rodzaj tynku dekoracyjnego wybrać w danym pomieszczeniu, zapytaj: „rodzaje i zakres stosowania tynków dekoracyjnych”. Tutaj znajdziesz zalecenia dotyczące stosowania tynków dekoracyjnych w pomieszczeniach lub konkretne przykłady zastosowania w zrealizowanych projektach. Takie informacje mają wyłącznie charakter doradczy, ale mogą dać Ci ciekawe pomysły. Zalecamy opieranie się na indywidualnych preferencjach, konserwatywności/śmiałości/kreatywności pomysłów, preferencjach dotyczących praktyczności w użyciu lub zasadniczym efekcie i ulubionym kolorze, preferencjach optymalizacji kosztów tego cyklu napraw i tym podobne.

Na przykład wiesz dokładnie, w jakim stylu zostanie wykonane twoje wnętrze, ale wątpisz, jaki efekt tynku dekoracyjnego wybrać, aby pasował do głównej idei pomieszczenia. W związku z tym zadaj tak szczegółowe zapytanie: „tynki dekoracyjne rodzaje i style we wnętrzu” lub natychmiast wskaż swój styl w zapytaniu, na przykład:  „tynki dekoracyjne loft”.

Ponieważ piękno tynku dekoracyjnego polega na indywidualności, wyjątkowości i możliwości kreatywnego stosowania różnych mas, nie ma tutaj konkretnych zasad, do którego stylu przypisać ten lub inny materiał, więc znalezione informacje będą miały jedynie charakter orientacyjny. W takim przypadku wiele będzie zależeć od twoich indywidualnych preferencji dotyczących koloru, struktury i możliwości finansowych.

 

Jeśli chodzi o aspekty finansowe, na których można polegać przy wyborze tynku dekoracyjnego, najprawdopodobniej napotkasz następujące kwestie:

 

  • przygotowanie ściany do nakładania tynku cienkowarstwowego będzie kosztować więcej niż do nakładania tynku grubowarstwowego, ponieważ konieczne będzie przygotowanie jako „do malowania”;
  • koszt nakładania typowych („klasycznych”) cienkowarstwowych tynków dekoracyjnych z masy perłowej jest zwykle niższy niż koszt nakładania grubowarstwowych lub artystycznych cienkowarstwowych;
  • wynik zastosowania typowych („klasycznych”) tynków cienkowarstwowych z masy perłowej jest bardziej kontrolowany i przewidywalny;
  • proces nakładania typowych („klasycznych”) cienkowarstwowych tynków dekoracyjnych z masy perłowej jest czystszy i szybszy niż grubowarstwowych.

Być może myślisz o składzie bazy produktów (co często nie jest brane pod uwagę przy wyborze tynku dekoracyjnego i jest to bardzo nierozważne). W takim przypadku nie ma znaczenia, jak sformułujesz zapytanie, ale w sieci jest bardzo mało odpowiednich, zrozumiałych i przydatnych informacji. Następnie przyjrzymy się różnicom wewnętrznych farb dekoracyjnych i tynków na podstawie ich podstawowych składników.

 

Istnieją materiały na bazie polimerów syntetycznych i na bazie składników mineralnych. Ich zasadnicza różnica polega na tym, że rozwiązują różne problemy.

Rozważmy na przykład tynki dekoracyjne na bazie minerałów, są one wykonane:

  1. W postaci suchej.

Mineralny tynk dekoracyjny w postaci suchej z reguły ma niski koszt, dzięki czemu można uzyskać efekty niepolerowanego kamienia (na przykład trawertynu), różne efekty grubowarstwowe (chata-mazanka) i tym podobne. Jeszcze jeden szczegół, jeśli używać wyżej wymienionych efektów dekoracyjnych, przygotowanie ściany może być nie idealne, co pomoże zaoszczędzić na tym etapie.

Wady:

– niemożność koloryzacji w masie, to znaczy, aby nadać kolor, trzeba będzie nałożyć kolejną warstwę lakieru glazurującego, a to może prowadzić do wzrostu kosztów pracy, ponieważ będzie to dodatkowy cykl w aplikacji;

 – dość krótki czas pracy, to znaczy rozcieńczenie wodą, nałożenie, zgęstnienie i nie jest już przydatny, a jeśli podczas eksploatacji lub późniejszej naprawy nagle uszkodzisz ścianę, będziesz zmuszony ponownie kupować worek tej mieszanki, aby dokonać renowacji.

 

  1. Gotowa do użycia mieszanka.

Mineralny tynk dekoracyjny, zwykle produkowany na bazie wapna lub polimerów syntetycznych, ale z dodatkiem wapna. Taki tynk dekoracyjny ma wyższy koszt w porównaniu z suchym mineralnym tynkiem dekoracyjnym i spełnia następujące wymagania:

  • można kolorować w masie, czyli na życzenie nadawać kolor samemu tynkowi, co eliminuje dodatkowe tonowanie powłoką glazurniczą. Jednocześnie, jeśli potrzebny jest efekt zamglenia (mgły, zamglenia) lub poszarpania, można zastosować dodatkowe glazurowanie;
  • dzięki jej można osiągnąć bardziej zróżnicowanych efektów (szorstki, niepolerowany kamień, gęsty, lekko wypolerowane cięcie kamienia, imitacje polerowanego marmuru i innych kamieni, różnorodne grube warstwy i tekstury projektowe);
  • przy wyborze efektu polegającego na nałożeniu grubej warstwy nie ma potrzeby przygotowania „do malowania”, co znacznie pomaga zaoszczędzić budżet bez utraty jakości;
  • im więcej wapna w kompozycji, tym skuteczniej tynk działa na zdrowie twojej rodziny podczas pracy. Ze względu na swoje naturalne właściwości wapno jest niezawodną powłoką przeciwgrzybiczą, służy jako doskonały środek do utrzymania wewnętrznego mikroklimatu pomieszczenia. Ściany pokryte wapiennym tynkiem dekoracyjnym łatwo wchłaniają nadmiar wilgoci, a jeśli staje się sucho, oddają ją z powrotem, a także nie zatrzymują domowych i starych zapachów.

Wadą wapiennego tynku dekoracyjnego można uznać bardziej złożone podejście do wyboru mistrza dekoratora. Jak wybrać mistrza dekoratora, powiemy Ci w innych artykułach.

Przejdźmy teraz do rozważenia rodzajów tynków dekoracyjnych na bazie polimerów syntetycznych.

Nie należy obawiać się wyrażenia „polimery syntetyczne”, ponieważ nowoczesne metody syntezy i technologie pozwalają uzyskać składniki bezpieczne dla zdrowia człowieka.

Na ich podstawie produkuje się tynki dekoracyjne i farby, które stały się bardziej rozpowszechnione aniż mineralne tynki dekoracyjne. Rozważmy obiektywne powody, dzięki którym takie tynki są bardzo popularne:

  • stosunkowo prosty i stabilny w opracowaniu i produkcji;
  • można uzyskać różnorodne efekty, jak grubowarstwowe (imitacje kamieni, polerowane, niepolerowane, efekt tkanin jedwabnych, aksamitnych, powłok połyskujących, opalizujących, perłowych i wielu innych);
  • stosunkowo bezpretensjonalne w pracy, mniejsza szansa na błąd podczas aplikacji.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze tynków dekoracyjnych na bazie polimerów syntetycznych?

  1. Na producenta, znak towarowy i markę. Obecnie na rynku, ze względu na „prostotę produkcji”, pojawiło się wiele ofert materiałów o podobnych efektach. Na przykład istnieje ponad 15 marek samych materiałów z efektem jedwabiu. Wszystkie mają różne ceny i jest to jeszcze bardziej mylące, ponieważ wysoka cena nie zawsze gwarantuje jakość. Zwracaj uwagę na markę, przejdź do sieci, przeczytaj opinie o produktach, o firmie, zobacz, jak długo ta marka jest na rynku. W ten sposób minimalizujesz ryzyko trafienia na produkcję „garażową”.
  2. Zwróć uwagę na jakość efektu. Niezależnie od popularności marki, oceniaj jednak nie tylko efekt wizualny, ale także dotykowy. Im lepsza powłoka, tym przyjemniejsza w dotyku.
  3. W salonie, w którym konsultujesz się i planujesz zakup tynku dekoracyjnego, poproś o pokazanie próbek, a najlepiej pracujących, które już można nazwać „zużytymi”, oceń ich wygląd, czy na powierzchni jest żółknięcie, lub wsiąknięty kurz, który nie znika po czyszczeniu na mokro, wytrzyj próbkę, czy ślady pigmentu lub cząsteczek pozostają na dłoni. Jeśli stara próbka wygląda atrakcyjnie, zanieczyszczenia są usuwane za pomocą czyszczenia na mokro, a powłoka wygląda tak samo jak na próbce, która dopiero została wykonana oznacza to, że taki tynk dekoracyjny nie przyniesie kłopotów i rozczarowań.

Zwykle spotkanie z klientem w naszym salonie zaczyna się od słów: „Proszę powiedzieć, jakie są rodzaje tynków dekoracyjnych?”. W trakcie konsultacji okazuje się, że pod ogólnym pytaniem często kryje się zupełnie inne zapytanie o odpowiedź. Dlatego w tym artykule przyjrzeliśmy się najpopularniejszym często spotykanym zapytaniom, które mogą pomóc zaoszczędzić czas i najpierw zrozumieć dość skomplikowaną kwestię tynków dekoracyjnych.

 Życzymy tylko przyjemnych kłopotów związanych z naprawą i właściwym wyborem!