Ochrona dekoracyjnych tynków wapiennych

Czy należy obrabiać tynk dekoracyjny? Istniejące środki na rynku. Innowacyjne rozwiązania od TM Ferrara Paint

Obróbka powierzchni mineralnych nie jest nowym tematem, ale do tej pory nie straciła na znaczeniu. Coraz częściej materiały mineralne są wykorzystywane nie tylko do wykończenia elewacji, ale także do dekoracji wnętrz (mineralne tynki weneckie, cegła, beton, a także strukturalne masy mineralne).

Obróbka powierzchni mineralnych nie jest nowym tematem, ale do tej pory nie straciła na znaczeniu. Coraz częściej materiały mineralne są wykorzystywane nie tylko do wykończenia elewacji, ale także do dekoracji wnętrz (mineralne tynki weneckie, cegła, beton, a także strukturalne masy mineralne). Jak wiadomo, takie materiały (zwłaszcza na bazie wapna) wyróżniają się przyjaznością dla środowiska, zdolnością do „oddychania”, co pozwala utrzymać naturalny mikroklimat w pomieszczeniu, a także w wielu przypadkach zapobiegają tworzeniu się pleśni i grzybów. Ale wraz ze wszystkimi pozytywnymi właściwościami wiadomo również, że takie powierzchnie nie są w stanie utrymywać odporność do wilgoci, wchłaniając ją wraz z brudem, co eliminuje czyszczenie na mokro. Dlatego stworzenie warstwy ochronnej na takiej powierzchni jest pilną potrzebą.

TM FerraraPaint to środek ochronny – Finituraprotettivo, który jednocześnie rozwiązuje wszystkie problemy bez utraty jakości i wyglądu powłoki dzięki obecności w składzie funkcjonalnych siloksanów. Warstwa środka ochronnego Finitura Protettiva utworzona na powierzchni mineralnej jest następująca: innowacyjne rozwiązanie TM Ferrara Paint-Finitura Protettiva. Cząstki wnikają w powierzchnię, reagując chemicznie z nią są „zszywane”, ale jednocześnie nie tworzą na powierzchni ciągłej warstwy, co pozwala powierzchni wypuszczać wodę w postaci pary na zewnątrz, jednocześnie ze względu na specjalną strukturę cząstek krople wody dostają się na powłokę z zewnątrz, ale nie mogą przenikać przez warstwę ochronną Finitura Protettiva.

Takie materiały ochronne mają wysokie wymagania, ponieważ muszą nie tylko tworzyć warstwę hydrofobową, ale jednocześnie mieć wysoką przepuszczalność pary, to znaczy łączyć właściwości, które się wykluczają.

 

Biorąc pod uwagę istniejące na rynku środki ochrony dekoracyjnych tynków wapiennych, można znaleźć różne woski, lakiery i impregnaty, ale stosując je, muszą być proponowane lub właściwości ochronne gotowej powierzchni, albo antyseptyczne.

Istnieją środki oparte na emulsjach stearynowych i modyfikowanych polietylenach, co oznacza, że ściana ozdobiona błyszczącym gładkim tynkiem weneckim nabierze nie naturalnego laminowanego połysku podobnego do połysku paneli PCV.

Produkty oparte na parafinach zawierają rozpuszczalniki organiczne, co oznacza, że powierzchnia będzie bardziej wodoodporna, ale powłoka z czasem stanie się mętniejsza. Ponadto, jeśli w systemie są rozpuszczalniki, nie warto mówić o przyjazności dla środowiska.

 

Tak więc trudne zadanie ochrony powierzchni mineralnej zostało rozwiązane! Za pomocą środka ochronnego Finitura Protettiva firmy TM Ferrara Paint kupujący otrzymuje:

  • Zrównoważone właściwości hydrofobowe
  • Wysoka przepuszczalność pary wodnej i gazu
  • Praktycznie niezakłócona karbonizacja
  • Redukcja zanieczyszczeń, zwłaszcza powierzchni pionowych
  • Wzmocnienie powierzchni poprzez utworzenie stałej, mineralnej siatki tlenku krzemu
  • Naturalny mineralny wygląd zewnętrzny